Уважаеми колеги,
Бих искал да благодаря както на докладчиците, така и на докладчиците на политическите групи за добрата работа и най-вече за постигнатата балансирана позиция в двата доклада по спорния за Армения и Азербайджан въпрос за Нагорно Карабах.
Асоциирането на двете страни с ЕС, както и свързаните с това правно и политическо сближаване, икономическа модернизация и добро отговорно управление са изключително важни както за външната политика на ЕС, така и за региона.
По-осезаемото политическо присъствие на Европа в този съседен регион може да помогне за икономически напредък, спазване на човешките права, борба с корупцията и върховенство на правото - области, в които и двете страни в различна степен имат да наваксват.
Неразрешения конфликт в Нагорно Карабах не трябва да се превръща в препъни камък за регионалното сътрудничество и спънка в задълбочаването на отношенията на двете страни с ЕС. Решение на конфликта може да се намери само по мирен път, в рамките на международното право и на договореностите от Минската група. С помощта на ЕС и международната общност двете страни трябва да създават механизми за изграждане на доверие помежду си и да открият комуникационни канали.
По-голямата роля на ЕС в региона ни задължава да бъдем максимално внимателни и коректни в оценките си, за да не бъдат нашите действия като такива на слон в стъкларски магазин и вместо да допринесем за постигането на взаимно приемливо решение на конфликта да го затрудним.
Очаквам на 6 май в Армения да се проведа честни, прозрачни и демократични избори, които ще спомогнат за европейската интеграция на страната. Приветствам изпращането на наши колеги от ЕП като наблюдатели на изборите.
Призовавам още веднъж и двете страни да подпишат статута за Международния наказателен съд.
Смятам, че споразуменията за асоцииране са силен инструмент, с който ЕС подкрепя волята за значителни реформи и демократизация. Това са предпоставки, за да се открие пътят към свободна търговия и безвизов режим с двете страни.