
Благодаря г-н Председател,
Политическата воля на Европейския съюз е бързата и успешна европейска интеграция на всички страни от Западните Балкани и пълноправното им членство в европейското семейство.
Исторически наслагваните проблеми, особено на Балканите, могат да се преодолеят само чрез европейска интеграция. Така граничните линии в тази част на Европа могат да се превърнат от разделителни в обединителни, както е тук на границата между Франция и Германия.
Резолюцията отчита и приветства напредъка на Македония, особено в икономическата сфера, но подчертава и че страната трябва да извърви останалата част от пътя към пълноправно членство. Резолюцията посочва и проблемни области. Това са политическите междуетнически отношения, добросъседските отношения, състоянието на свободата на медиите, и правата на всички граждани, независимо от заявената идентичност и етнически произход. Особено тези, които открито заявяват своят български етнически произход, са подложени на дискриминация. Тези неща трябва да бъдат преодолени и оставени във миналото.
В тази връзка резолюцията посочва и важността на опазването на културното и историческото наследство като една важна европейска ценност. Радвам се че тази резолюция изрично подчертава ситуацията с българските културно-исторически паметници в Македония.
Доверие се гради чрез зачитане на историческите факти а не с провокативни и манипулативни изопачаване на истината .
Желая на нашите съседи бързо преодоляване на проблемите от миналото, за да можем да приветстваме като равноправни граждани на ЕС. Преодоляването минава през политическа воля за скъсване с хората, служили в югославските комунистически тайни служби, инфилтрирали политическия, икономическия, медиен и социален живот както на Македония, така и на други страни от Източна Европа.