
Уважаеми г-н председател,
Уважаема г-жо Малстрьом,
Уважаеми колеги,
Общата външнотърговска политика на ЕС трябва да докаже, че Европа има силен глас в света и че европейските институции могат да защитят интересите на всички граждани на ЕС.
За разлика от това моя колега от Обединеното кралство явно не иска да има такъв силен Европейски съюз, съжалавам, че той вече не е тук в залата.
Аз съм за по-нататъшното задълбочаване на европейската интеграция, водеща до по-ефективна силна общност на наднационална външна политика, външнотърговска политика и политика за сигурност.
Която страна не иска да има такава интеграция, то тя е свободна и е суверенно право да напусне ЕС, но не постоянно да бойкотира желанието на другите страни, които искат да има такава интеграция.
Обратно на темата. Канада е важен наш съюзник и икономически партньор. Желаното от двете страни "Всеобхватно икономическо и търговско споразумение", което в момента е в процес на договаряне, е замислено да бъде основен инструмент за улесняване на търговията между партньорите във взаимен техен интерес.
Съществуващите обаче в момента визови ограничения за гражданите на България, Чешката Република и Румъния при пътувания до Канада трябва да отпаднат. В хода на преговорите европейските инситуции трябва да си поставят тази задача като приоритет, което ще доведе до реално улеснение и либерализация на търговските отношения между ЕС и Канада.
Търговското споразумение има за цел либерализация на търговията с услуги - предимно пътнически и транспортни, - то неговият текст трябва да съдържа мерки, насочени към премахването на пречки, които затрудняват достъпа до този пазар на услуги между ЕС и Канада. Изискванията за притежание на визи е точно такава пречка!
Аз смятам г-жо Комисар, че има директна връзка между търговското споразумение и визовия режим и тези пречки трябва да отпаднат.
Благодаря, г-жо Комисар за Вашата позиция, очаквам в оставащите кръгове на преговорите Комисията да продължава да поставя този въпрос пред канадските ни партниори, особено в светлината на промените на канадското имиграционно законодатество, гарантиране на принципа на реципрочност и разбира се дебатираното търговско споразумение.
Безвизовото пътуване до Канада за всички граждани на ЕС е ключово условие, чието изпълнение ще доведе до реално улесняване на търговията между ЕС и Канада.
Аз споделям също мнението на моите колеги, които преди това казаха, че има риск в нашия парламент да не бъде ратифицирано това споразумание, ако тези условия не бъдат изпълнени.
Осигуряването на безвизово пътуване и гарантиране на реципрочност за всички граждани на ЕС трябва да е приоритет на европейските институции в отношенията, особено със стратегическите ни партньори като САЩ, Канада и Австралия.