С приемането на доклада "Стратегия на ЕС за интеграция на ромите" днес, Европейският парламент изрази желание за по-добра координация между националните политики и една общоевропейска политика за интеграция на това население в държавите от ЕС.
С голямо мнозинство евродепутатите гласуваха доклада на унгарския си колега от ромски произход Ливия Ярока (ЕНП), за прилагането на конкретни решения на проблемите, свързани с ромското общество.
Очаква се ЕС да подготви нова стратегия и план за действие за интеграция на ромското население на нашия континент oще до края на Унгарското председателство.
Според Ливия Ярока, най- важните показатели за успешното интегриране на ромите са образованието и заетостта.
В предхождащите дебати взеха участие българските евродепутати от Групата на ЕНП(ГЕРБ) Андрей Ковачев и Мария Неделчева.
Д-р Ковачев, който е докладчик в Комисията по регионално развитие по тази тема заяви, че " без желание както от страна на ромите, така и от останалото население в съответната страна-членка, няма да се стигне до интеграция". Отговорност затова имат ЕС и държавите-членки. "Необходими са сериозни мерки и усилия за улесняване на достъпа до програми за развитие и преодоляване на социалната изолация чрез задължително образование, по-добри жилища и достъп до работа", изтъкна още българският евродепутат.
Мария Неделчева, заместник-член на Комитета по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, предложи ключови поправки, свързани с ролята на образованието: "Интеграцията на всеки човек, от ромски произход или не, зависи от нивото на неговото образование. Ако лишим децата от това тяхно фундаментално право, те не биха могли да изградят своето бъдеще. Досега ромските деца стояха често изолирани от образователната система. Ние трябва да променим това, давайки им право на равен шанс с другите деца", подчерта г-жа Неделчева.
Според Андрей Ковачев, наличните европейски средства трябва да се използват за подобряване на инженерната инфраструктура, за строеж на нови или ремонт на съществуващи жилища и за по-добро образование. По думите му, за постигане на желания резултат, държавите-членки следва да обвържат отпускането на средствата с поемането на обществени ангажименти от ромската общност. "Смятам, че бенефициентите на такива средства трябва да участват в изграждането на своя дом и заобикалящата го среда, за да се чувстват съпричастни към оказаната им солидарност и да бъдат добри стопани".
Роми: задължителни стандарти за интеграция на най-голямото малцинство в ЕС
На общоевропейско ниво трябва да бъдат въведени минимални правно-обвързващи стандарти за подобряване на достъпа до заетост, образование, жилищно настаняване и здравеопазване на ромското малцинство, което достига 10-12 млн. души в Европа. За това настояха европейските депутати в приета на 9 март резолюция относно предстоящата стратегия на Комисията за интеграция на ромите. В нея те призовават за по-добра защита на основните права на ромите и за по-ефективно използване на европейските фондове.
Хората от ромското малцинство са жертва на системна дискриминация и се борят срещу "недопустимо равнище на социално изключване", както и срещу нарушаването на човешките им права и значителната стигматизация и дискриминация в публичния и частния живот, се подчертава в текста на доклада. Резолюцията беше приета с 576 гласа "за", 32 "против" 60 и "въздържали се".
В рамките на дебата преди гласуването, докладчикът за интеграцията на ромите Lívia Járóka (ЕНП, Унгария) обясни, че "с приемането на доклада се прави сериозна стъпка на европейско равнище за преодоляване на бедността и социалното изключване на най-голямото етническо малцинство на континента. Стратегията на ЕС трябва да акцентира на първо място върху спазването и насърчаването на основните права на труд, жилищно настаняване, здравеопазване и образование."
Приоритетни области
Членовете на Парламента определиха приоритетни области, които изискват повече усилия от страна на местните, националните и европейските власти за интеграция на ромите. В тази връзка, те настояват Комисията да представи в Стратегията пътна карта за въвеждане на задължителни минимални стандарти на ниво ЕС за приоритетните области - образование, заетост, жилищно настаняване и здравеопазване. Също така, според депутатите е необходимо да се въведат критерии за предоставяне на мерки за подкрепа на изпълняващите стратегията държави членки и санкции за нейното неизпълнение.
Евродепутатите призовават държавите членки и Комисията да се борят с недекларираните работни места при ромите, да наемат служители от ромски произход в публичната администрация, да увеличат броя на учителите от ромски произход и да гарантират, че на ромските деца се предоставя образование на собствения им език.
Основни права
"Спорните репатрирания" и връщания на роми, които бяха извършени в няколко държави членки, "създадоха страх и тревога сред ромското население, както и тревожни равнища на расизъм и дискриминация", категорични са депутатите.
Затова според тях стратегията на ЕС трябва да даде отговор на всички форми на нарушения на основните права на ромите, включително "дискриминацията, сегрегацията, изявленията, изразяващи омраза, създаването на бази данни на етническа основа и незаконното снемане на отпечатъци, както и незаконното принудително напускане на жилища и експулсиране". В текста се споменава също така, че е необходимо установяване на диалог между местните власти, правосъдните органи, полицията и ромската общност с цел премахване на дискриминацията в съдебната сфера и борбата срещу създаването на бази данни на етническа основа.
По-ефективно използване на европейските фондове
Парламентът настоява за създаването на органи на ЕС (под надзора и контрола на работна група по ромските въпроси) с цел да се осигури финансиране от ЕС в подкрепа на добри инициативи на местно равнище, както и за да се идентифицират и докладват своевременно злоупотребите с европейски средства. Освен това, трябва да се разшири обсегът на финансирането от ЕС по такъв начин, че не само развитието, но и проектите за предоставяне на качествени обществени услуги да станат допустими за финансиране. Членовете на ЕП призовават Комисията и Съвета да отделят специално финансиране като част от политиката на сближаване, което изрично да подкрепя стратегията за интеграция на ромите.
Предстоящи действия
Очаква се Комисията да представи предложението за стратегията на 5 април, а Съветът да го приеме на срещата си на 24 юни. Интеграцията на ромите е един от основните приоритети на унгарското председателство на ЕС.
Приетият текст ще бъде публикуван на този адрес (изберете дата 9 март)
Тук можете да гледате запис на дебата по въпроса (изберете дата 9 март)
Интервю с докладчика Lívia Járóka относно стратегията на ЕС за ромите