
Европейските институции трябва да задължават, а не само да препоръчва реформи за качествено и достъпно здравеопазване. За това гласува здравната комисия на Европарламента по предложение на евродепутата Андрей Ковачев. Липсата на общоевропейска здравна политика създава проблем за пациентите в някои страни. Няколко евродепутати се обединиха със задачата да се елиминират здравните неравенства в Европа.
Когато болен е принуден да търси спасението си в болници в чужбина, това пределно не е израз на онзи европейски идеал за свобода в избора или на движението. А и в България, по-добре от всички знаем, колко честа е тази принуда – с отчаяните призиви за събиране на пари за лечение в Германия, Франция, Великобритания.


Изглаждане на различията само с препоръки явно не става. Здравеопазването е въпрос на национална политика, но от години все повече назрява идеята за общи задължения. Като например гаранции за еднакво или минимално качество на здравните услуги.

Европейският пациентски форум отдавна настоява и за различна ценова политика на фармацевтичните компании в държавите с по-слаб икономически ръст. Но по-добрият достъп до лекарства, изисква някои пазарни изключения. Сега, обаче, диалогът с европейския парламент и институции е значително улеснен – чрез групата евродепутати, които ще анализират предложенията на пациенти, лекари и индустрия за общи здравни политики.

Витенис Андриукайтис, еврокомисар по здравеопазване: За да направим екшън план, първо е важно да се опише профилът на всички страни и да се видят разликите.
Андерс Олаусън: А също така е важно да се сравнят и здравните законодателства в различните страни.
Витенис Андриукайтис: Мисля, че можем да очакваме резултати още в края годината, когато ще отчетем и положителните ефекти от директивата за трансгранично здравеопазване.
А директивата, която задължи страните да плащат лечението на гражданите си в други държави в евросъюза, е най-силното доказателство, че общата здравна политика е необходимост.