
На 29.06.2019г. бе открит официално мемориал, в памет на 31 равногорци, избити от партизаните на „Антон Иванов”. Няма друго село в страната дало толкова голям кървав данък на шумкарския терор. Инициатори на монумента са Атанас Узунов, председател на Съюза на репресираните в Пловдив, евродепутатът Андрей Ковачев, народният представител Спас Гърневски, анализаторът Георги Харизанов (коренът му е от Равногор- б.р.), Петър Казаков, получили подкрепа и съдействие от кмета на село Равногор Нейчо Коларев.
Преди години в селото е имало паметна плоча за жертвите на комунизма, която е била поругана.
На церемонията присъстваха депутати от ГЕРБ, председателят на Съюза на репресираните Лили Друмева, председателят на Съюза на репресираните в гр. Пловдив г-н Атанас Узунов, множество граждани, общественици, репресирани от комунизма и техни роднини.
Ние трябва да знаем, помним и предаваме историята такава, каквато е. Именно в Равногор са се случили едни от най-големите зверства на комунистическия режим. Тук е вилняла престъпната група шумкари, която погубва живота на множество местни хора без съд и присъда, измъчвани са бременни жени, гаврили са се с жени пред мъжете им, това трябва да се знае и помни, за да не допуснем никога повече подобни неща да се случват в обществото ни, заявиха инициаторите при откриването на паметника. От Съюза на репресираните изтъкнаха, че е притеснително е, че никъде не може да се прочете информация за случилото се в Равногор. Пълно медийно затъмнение има и при отразяване на събитието днес.
На възпоменанието присъстваха и живи свидетели на партизанските зверства. А племенницата на закланата в шестия месец Софка, от злодея Георги Серкеджиев - Пашката застана до паметника с нейната снимка в ръка. Трябва да има памет за тези зверства и за невинните жертви, заяви възрастната жена.
Д-р Андрей Ковачев изпрати възпоменателен адрес:
Уважаеми госпожи и господа,
Скъпи приятели,
Най-сърдечно Ви благодаря за отправената към мен покана да се включа в откриването на паметника на избитите от човеконенавистния комунистически режим в с. Равногор, но поради отсъствие от страната няма да мога да бъда сред вас.
На днешния ден се открива поредния символ на погубените от един кървав и репресивен строй и неговите предшественици, тероризирали българите. Комунизмът и преди 9-ти е носел само смърт и страдание. Тези 31 жертви от с. Равногор са сред хилядите унищожени без съд и присъда човешки съдби. Дълг е на идните поколения да пазят паметта за тях и за последиците от една идеология прокарвана от обявения със закон за престъпен комунистически режим, останал за съжаление без последици за неговите носители.
Историята не бива да разделя българското общество. То трябва да се обедини около един единствен обективен прочит на събитията, случили се в последния век и този консенсус ни е необходим повече от всякога, за да върви нацията ни напред в икономическото си и социално развитие. Комунистическият период и неговите последици трябва да бъдат изучавани в училище от младите поколения и да не ни заобикаля по улици и площади с пропагандните си артефакти и имена на комунистически вождове. Тази памет трябва да се пази и предава, а не да се възхвалява и пропагандира.
Фактът, че днес се увековечава поредното доказателство за същността на тоталитаризма ми дава повод да вярвам, че ще положим всички усилия и ще се противопоставим на поредните опити за изкривяване и фалшифициране на този период от българската история.
Поклон пред жертвите!