Андрей Ковачев (PPE ). - Влизането в сила на Лисабонския договор, би трябвало да означава повече прозрачност, повече демократичност и повече ефективност при вземането на решенията. Но както знаем, не винаги ефективност и демократичност отива в едно и също направление, особено, когато има липса на координация между институциите и връзка с гражданите. Няма съмнение, че е по-демократично да се намери подходящ начин европейските граждани да бъдат ангажирани с избора на президент на Съвета, за да може наистина Европейският съюз да стане по-близък до своите граждани. Това смятам, ще бъде задача на бъдещето. Желая, въпреки всичко успех на номинираните президент и върховен представител на Съвета.
Колкото до предстоящия Съвет на 10 и 11 декември, аз имам голяма надежда, че на него ще се вземе една амбициозна програма за институционалните въпроси, свързани с Лисабонския договор, имам предвид Европейската служба за външно действие. Трябва да получим яснота по нейния състав, правен статут и правомощия. В този смисъл нашият парламент гласува своята позиция с доклада на г-н Brok. Очаквам, също така, да получим яснота от Съвета за резултатите от приложените и предложени координирани стратегии за изход от кризата, пакет от икономически и финансови мерки и по-специално бих искал да знам какво е мнението на Съвета по бъдещата европейска Финансова служба за надзор, която би трябвало в бъдеще да намали риска от финансови нарушения, които допринесоха основно за настоящата криза.
Друга важна точка, за която очаквам да чуя какво ще бъде решението на Съвета, е т.нар. интегрирана пост-лисабонска стратегия, която чухме, че се очаква да бъде приета през март 2010 г. Надявам се Парламентът да участва активно в тази стратегия. Гражданите трябва да са в центъра на тази стратегия. Осигуряването на работни места чрез инвестиции, изследвания, иновации, зелени технологии, екоефективността трябва да бъде фактор за устойчивото икономическо развитие, а не обратното. И за Стокхолмската стратегия, аз бих искал също така шенгенското пространство да бъде разширено, разбира се, с България и Румъния в най-скоро време. Благодаря ви и желая успех на срещата.