
На 18 февруари излезе междинния доклад по механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия. Както и през изминалата година, европейските ни партньори отбелязват напредъка на България в редица области. Цялостната оценка за страната ни е, че правителството е запазило темпото и своята ангажираност в провеждането на реформите.
Докладът съдържа редица удовлетворителни оценки за българското правителство и за това накъде се движи страната ни. Очаквано и радостно е становището на Европейската комисия, че реформите в България са устойчиви и подплатени със силна политическа воля. Нанесен бе силен удар срещу организираната престъпност. Прекратена беше практиката на предишните правителства за покровителстване на корупция по високите етажи на властта. През последните месеци съдът постанови осъдителни присъди за корупция в особено високи размери, като бяха повдигнати и няколко нови обвинения. Тези усилия не остават незабелязани и макар че техният ефект не може веднага да стане факт, Европейската комисия и европейските институции започват да си връщат доверието в страната ни, изгубено по време на предното правителство.
Оценката на ЕК показва, че ГЕРБ стои твърдо зад ангажимента си да се бори с корупцията и организираната престъпност и да ограничи влиянието на Държавна сигурност в управлението на България. Онези, които се облагодетелстваха от безнаказаността в страната ни по времето на прехода, разбира се, не са доволни от твърдостта на провежданата политика, което е видо от политическите атаки срещу правителството в момента.
Препоръките на ЕК за продължаване на съдебната реформа и за промяна в нормативната уредба са сред приоритетите на правителството. Това ме кара да вярвам, че в следващите доклади ще отбележат не само положителната оценка за продължаващия процес на реформи, но и тяхната необратимост.