
До: Г-жа Петя Ставрева
Председател на ПП "Обединени земеделци"
Д-р Марко Арндт
Ръководител на представителството на
Фондация "Конрад Аденауер"-България
21 март 2014 г.
Брюксел
Уважаема г-жо Ставрева,
Уважаеми д-р Арндт,
Уважаеми дами и господа,
Най-напред бих желал да Ви благодаря за поканата да участвам в дискусията "Европейски хоризонт на България - приоритети и предизвикателства". За съжаление съм възпрепятстван и не мога да бъда с Вас днес, но съм сигурен, че тази актуална тема ще предизвика сериозен дебат. Моля Ви да приемете моите извинения.
Днешната дискусия е важна поради две причини. На първо място, защото изборите за Европейски парламент и новият състав на Европейската комисия ще определят посоката, в която ще поеме Европа.
Дали силното про-европейско ядро ще се запази или национализмът и популизмът, които се разрастват в ЕС, ще се окажат спирачка пред развитието на обединена Европа?
Отговорът на този въпрос зависи от способностите на отговорните политици от център-дясно, а също и в център-ляво да отговорят на страховете на немалко граждани за техните социални придобивки и сигурност и да не оставят възможност тези легитимни притеснения в период на криза да бъдат използвани от популистите в различните държави членки. За съжаление в България нямаме европейска социалдемократическа партия, а комунистическа партия, която единствено смени името си на "социалистическа" и продължава да работи за един олигархично-задкулисен модел на управление, на което - с малки изключения - сме свидетели от началото на прехода.
Като представители на политически партии от център-дясно ние носим отговорност и не можем да си позволим да обещаваме неизпълними химери на европейските граждани. Двете политики - на фискалната стабилност и на инвестициите в растеж -
трябва да вървят ръка за ръка. Само добрият икономически и инвестиционен климат могат да доведат до растеж и да гарантират по-висок стандарт на живот. Обещанията, които чуваме от "ляво" , не могат да бъдат приемани за сериозни. Не и без да стъпят на стабилната икономическа основа, за която работят правителствата на Европейската народна партия. Обратното би означавало икономически неизбежни сътресения, каквито връхлетяха не една държава, например Испания след двете социалистически правителства на Сапатеро или Унгария след двата мандата на социалиста Гюрчани. Тук трябва да споменем и политиката на тройната коалиция и сегашното правителство "Орешарски", тласкащо България към правенето на безотговорни разходи без икономическа обосновка.
Втората причина, поради която днешната дискусия е толкова важна, са проблемите в отношенията ЕС-Русия. Трябва да сме наясно, че Русия открито саботира политиката на "Източно партньорство" на ЕС и се опитва агресивно и в разрез с международното право да възстанови влиянието си в Източна Европа. Това, за съжаление, ни поставя в обстановка на нова Студена война, което налага нов подход в партньорството на ЕС с останалия свят и много внимание, насочено към най-близките ни съседи.
България може или да защитава европейските ценности на управление и отношения със съседите, или да бъде троянски кон на Русия в обединена Европа. Не трябва да допускаме това, защото то би било равносилно на преобръщане на цивилизационния избор, направен от българските граждани в годините на прехода с цената на толкова усилия и изстраданата европейска мечта на България по времето на комунистическата диктатура.
В заключение бих искал да пожелая успех на всички участници в дискусията и да Ви поздравя с ангажимента Ви към бъдещето, което България избра - европейска интеграция, основана на мир, солидарност и споделен просперитет за всички свои граждани.
С уважение,
Андрей Ковачев