На 10 октомври 2016г. в Комисията по външни работи на Европейския парламент бе гласуван доклад относно стратегическата комуникация от ЕС за противодействие на пропагандата, насочена срещу него от трети страни. Докладът подчертава, че стратегическата пропаганда срещу ЕС има различни форми и различни инструменти, обикновено съобразени с профилите на отделни държави членки, с цел предизвикване на съмнение, парализиране на процеса на вземане на решения, дискредитирана на институциите на ЕС в очите и съзнанието на неговите граждани, както и накърняване на западните ценности и трансатлантическите връзки.
Признава се агресивното използване от страна на Русия на широк набор от средства и инструменти за информационна война – специални фондации, многоезични телевизионни станции, информационни агенции, социални и религиозни групи, социални медии и интернет тролове, чиято цел е разделяне на Европа, мобилизиране на вътрешна подкрепа и създаване на представа за не функциониращи държави в източното съседство на ЕС.
Специално внимание докладът обръща на разнообразието от стратегии, които ДАЕШ използва в регионален и световен план за своята политическа, религиозна и социална пропаганда и подчертава необходимостта от по-тясно сътрудничество за защита на младите хора от опити за вербуване и радикализация.
Необходимо е неотложно изпълнение на препоръките на съвместната рамка за борба с хибридните атаки, осигуряване на възможности в рамките на съществуващите финансови инструменти за подкрепа на независими медии, обучение на журналисти и създаване на медийно многообразие.
С голямо мнозинство се приеха предложенията на д-р Андрей Ковачев за допълнение на резолюцията, като в дефиницията за набор от средства и инструменти за информационна война бе включено финансирането на политически партии и благотворителни организации с цел подкопаване на политическото сближаване. Отчетен бе призивът за повишаване на осведомеността за престъпленията на комунистическите режими посредством публични кампании, образователни системи и подкрепа на дейности по извършване на изследвания и документиране, особено в бившите членки на Съветския блок. Изцяло възприети бяха предложенията на Ковачев за приветствие на проведената от настоящото словашко председателство на Съвета на Европейския съюз конференция на тема тоталитаризъм по повод Европейския ден в памет на жертвите на тоталитарните режими, както и призивът за засилване на сътрудничеството между разузнавателните служби на държавите членки на ЕС с цел оценка на влиянието на трети държави, които правят опити да подкопават демократичните основи и ценности на ЕС