
На 7 септември 2011г., сряда, в Европейския парламент в Брюксел се проведе публично изслушване на тема "Европейската миграционна политика в светлината на разширяването на Шенген".
Съвместното събитие на българската и румънска делегации в групата на ЕНП се проведе броени дни преди очакваното на 22-23 септември от министрите на вътрешните работи и правосъдието на ЕС политическо решение за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи на Република България Цветан Цветанов заяви, че очаква решението да отразява готовността на двете страни, която вече бе отчетена от експертите и потвърдена на политическо ниво през юни в Люксембург.
Докладчикът в ЕП за България и Румъния по присъединяването към Шенген Карлош Коельо подчерта, че на този етап е много важно Съветът да вземе положително решение, за да не се забавя допълнително фиксирането на рамката за присъединяването. Тази рамка предвижда компромис, подготвян от полското председателство, с два етапа на присъединяване - първо, отпадането на контрола по въздушните и морски граници, а на по-късен етап - и сухопътните граници. Министърът на вътрешните работи на Полша Йержи Милер, преговарящ за компромиса, отказа да даде повече подробности за неговото естество, но заяви, че никоя държава не е отказала да преговаря и той лично е оптимист що се отнася до решението на Съвета.
Мария Неделчева, евродепутат от Групата на ЕНП/ГЕРБ, наблегна на факта, че пълното членство на България и Румъния в Шенген минава през няколко предизвикателства: възможни промени в миграционните потоци, адекватен отговор на демографските тенденции в Европа и адаптиране към променящата се политика на миграция и политика за бежанците в ЕС. Следователно е нужна миграционна политика, която да е модерна и ефикасна, справедлива и защитена от злоупотреби. "Срещата днес показа, че сме готови да посрещнем тези предизвикателства." отбеляза Неделчева.
В заключение д-р Ковачев, ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП в Европейския парламент, посочи, че участниците са се обединили около констатацията, че двете страни са изпълнили критериите за членство в Шенген и са готови да изпълняват законодателство на ЕС в тази област. Той изрази надежда, че на тази основа по-късно през септември министрите на вътрешните работи на страните-членки ще одобрят присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Той допълни, че в светлината на реформата на своята миграционна политика, Европейският съюз трябва да използва външнополитическите си инструменти, за да доведе до успешен край процеса на сключване и изпълнение на реадмисионни споразумения с трети страни.