(Забележка: преводът по-долу е буквален от оригиналното изказване на английски език и се различава от превода в ефир)
Уважаеми г-н Йеремич,
Позволете ми преди всичко поздравя Вас и Вашето правителство за последните препоръки на ЕК да даде на Сърбия статут на кандидат. Това стана възможно само чрез ясна политическа воля за реформи и сътрудничество, които сръбското правителство демонстрира. Много народи на Балканите все още трябва да преминат през болезнен, но необходим процес на национално помирение, не само заради последните две десетилетия, но също и заради времето преди разпадането комунистическа Югославия.
В тази връзка искам да припомни горчивия опит на моята страна България в затваряне на страницата на тоталитарното си минало и даване на публичност на архивите на бившите комунистически тайни служби.
Една страница не може да бъде затворена преди да е прочетена. Всяко общество трябва да има възможност да знае своята обективна история, преди да може да направи решителна стъпка в бъдеще. Без национално помирение, на базата на обществени и обективни факти, всеки процес на реформи е обречен да бъде плитък или временен.
Имам следния въпрос към вас: какво е положението на бившите кооперации на комунистическите тайни служби които сега работят в Министерството на външните работи в Сърбия - те известни ли са публично, има ли посланици в страните от ЕС сред тях и каква е вашата позиция относно бивши агенти на UDBA в сръбската дипломация. Смятате ли, че обявяването на техните имена и публично достояние би било против националните интереси Сърбия? И във връзка с това: Наскоро в Белград македонското правителство в поискало Сърбия да предостави архивите на бившите югославски тайни комунистически служби. Такава препоръка е направена в Резолюция Европейския парламент от 19 януари 2011. Така , кога и как смятате да се даде достъп до тези архиви на Македония и всички други страни от бивша Югославия.
От друга гледна точка, бих искал да чуя вашия коментар за изявлението руския външен министър Сергей Лавров, че "Русия ще защити правото сръбския народ, особено тези, които пребивават в Косово, използвайки всички възможности на международното право и руското законодателство". Това е отговор на министъра на външните работи Сергей Лавров на нарастващия брой от молби за руско гражданство от етническите сърби.
Благодаря ви много, министър.