Конфликтът в Сирия и отражението му върху геополитическия пасианс коментираха евродепутатът Андрей Ковачев, политологът доц. Огнян Минчев и Мохамад Ал-Бармауи, представител на Сирийската опозиция в България.
Доц. Огнян Минчев изгради тезата, че самото сирийско общество е етнически разнообразно и конфликтът има изразен етнически характеры освен характер, насочен към един авторитарен режим. Вторият проблем според него е, че САЩ са намесени в много конфликти в арабския свят и цената на всяка следваща намеса расте в геометрична прогресия. Третият проблем е, че Русия и Китай имат сериозни интереси, свързани със съхраняването на политическо статукво, което да предотврати завземането на властта в Сирия от сунитско мнозинство и още повече от ислямистките партии, свързани с него. Вътрешните и външните интереси блокират процеса на регулиране на Сирийския конфликт.
По думите на Мохамад Ал-Бармауи революцията в Сирия е тръгнала не от религиозна гледна точка, а е човешка и гражданска и протестират хора от всякакви религии. Има над 15 хил. жертви и няма кака да има помирение оттук нататък, заяви Мохамад. Народът иска съд за диктатора, а няма как да се преговаря с хората, които са си обагрили ръцете с кръвта на децата ти, добави той. Според него 80% от сирийския народ е от умерени и демократични хора и честните избори са решението за бъдещето.
Андрей Ковачев подчерта, че единствената средиземноморска военна база на Русия е в Сирия и тя не би искала да изгуби това статукво. Китай не иска да е съиграч със САЩ и Европа, а има собствена политика, която ясно се вижда в Африка. Проблемът е, че европейската международна общност не говори на един глас и това дава възможност на Башар Асат да лавира. Америка пък е пред избори и не иска да се намесва.
Това, че турското правителство подкрепя сирийската опозиция е категорично и ако опозицията победи, турската подкрепа в страната ще нарасне, заяви доц. Огнян Минчев.
Вярваме, че ще дойде външна помощ за Сирия, ще има намеса по един или друг начин. Няма как целият свят да гледа касапницата, която се случва, каза Мохамад Ал-Бармауи. За сега намесата е морална, добави Андрей Ковачев, а Огнян Минчев уточни, че трябва да има намеса, но която да дава определени гаранции за по-нататъшното развитие на процеса, а не само за спирането на конфликта.
По думите на Огнян Минчев България ще понесе последствиета от конфликтите в Близкия изток в регионален Балкански контекст. За България е много важно събитията там да не доведат до възникване на режими, които да бъдат радикални. Страната ни би следвало при формиране на външната си политика да играе сдържаща роля в подкрепата за ислямистките партии, които се появяват като управляващи в следствие на Арабската пролет и да изискваме гаранции, че няма да бъдат прекрачвани определени норми, както на национално, така и на международно поведение.