
The "Parliamentarymagazine", брой 389 от 28 април 2014 г, с. 19
Андрей Ковачев, член на Европейския парламент, Група на ЕНП (ГЕРБ):
"Здравните неравенства карат пациентите да мигрират към страни от ЕС, които предлагат по-добро, а в някои случаи дори животоспасяващо лечение.
Здравните неравенства в ЕС са проблем, който трябва да бъде решаван на европейско ниво
Често сме склонни да приемаме живота и здравето си за даденост, разчитайки на невероятния напредък на медицината в последните години. И разбираме колко крехко е здравето, едва когато изгубим близък човек, на когото не сме могли да помогнем, въпреки че подходящо лечение съществува.
Да, лечение има ... но в други страни.
В Европа има пациенти, които нямат достъп до качествено здравеопазване там, където живеят!
Много пациенти не получават навременна диагноза и адекватна терапия в родните си страни. Недостатъчно реформираните здравни системи, особено в бившите комунистически страни, както и бюджетните съкращения, които кризата наложи, допълнително изострят проблема. В някои страни-членки на ЕС правото на пациентите на достъп до здравеопазване, регламентирано в Хартата на основните права на Европейския съюз, е нарушено - пациентите нямат достъп до елементарни медицинска грижа и профилактика. Затрудненият достъп влече след себе си живот с по-кратка продължителност и намалена трудоспособност, което натоварва социалните и пенсионните фондове на държавите.
Здравните неравенства карат пациентите да мигрират
към страни от Европейския съюз, които предлагат по-добро, а в някои случаи животоспасяващо лечение. Същото се отнася и до здравните работници (лекари и медицински сестри), които напускат страните си в търсене на по-добри условия за работа, което прави от проблема общо за Европа предизвикателство.
Това налага проблемът да бъде решаван на европейско ниво. Европейският съюз обаче няма достатъчно правомощия да взема решения в тази област.
Ако се грижим за здравето и комфорта на животните по-добре отколкото за здравето на хората, защо да очакваме, че европейските граждани ще подкрепят европейския проект? Проблемът изисква спешни мерки, затова и трябва да сме по-настоятелни в исканията си европейските институции да поемат повече ангажименти в решаването му.
С цел да бъдат определени възможни първи стъпки за подобряване на ситуацията, през юни 2013 г. - заедно с Европейския пациентски форум и българската Национална пациентска организация - организирах конференция в Европейския парламент , която постави началото на платформа за диалог по проблема със здравните неравенства. Заинтересованите страни - пациентите, лекарите и сестрите, фармацевтичната индустрия - дискутираха възможни решения на проблема. Те се обединиха около нуждата да бъде създадено "Партньорство на европейско ниво за достъп до качествено здравеопазване", което ще служи като платформа, съчетаваща усилията и експертизата на всички заинтересовани страни в идентифицирането на нови механизми, които да гарантират, че пациентите ще имат достъп до качествена медицинска грижа на разумна цена в страната, в която живеят.
Изграждането на Партньорството, което силно подкрепям, е във финален етап. Европейският пациентски форум и българската Национална пациентска организация ще бъдат негови членове и съ-основатели, което ще бъде гаранция, че именно пациентите са движещата сила на инициативата. Партньорството ще бъде учредено като юридическо лице с нестопанска цел, за да може да кандидатства за финансиране. То ще работи като мрежа от партньори - обединяваща пациентите и техните организации, лекарското и сестринското съсловие, индустрията, вземащите решения и политици, - която ще разработва и предлага решения, които имат потенциал действително да подобрят достъпа на пациентите до качествена медицинска услуга, премахвайки сегашните препятствия.
Добра новина е, че Европейската комисия протяга ръка към заинтересованите страни. В своя отговор на въпроса, който аз и мои колеги, евродепутати поставихме в началото на тази година, Комисията призова заинтересованите страни да изпратят предложенията си относно начините - инструмент - за измерване на самите неравенства в достъпа до качествено здравеопазване в отделните страни-членки.
Разбирам добре, че сами Комисията, Европейският парламент и страните-членки не са в състояние да се справят с проблема. Но считам, че общите ни усилия могат да променят нещата и да подобрят достъпа за европейските пациенти до качествено здравеопазване.