
Свободна дискусия на тема промени в българското образование, връзката с членството в ЕС и защо трябва да сме активни в обществения живот се проведе с д-р Андрей Ковачев – член на ЕП и ръководител на българската делегация в ЕНП/ГЕРБ в Европейския информационен център на ул. „Войнишка“ 1. Участваха и победителите от конкурса „Евроскола“ от 1 Езикова гимназия.
Срещата започва с разясняване на работата на д-р Андрей Ковачев в Европейския парламент в качеството му на евродепутат и председател на българската делегация там, коментира въпроси, касаещи сигурността на страната.
В разговора си с ученици от Варна и Аврен, г-н Андрей Ковачев постави акцента върху две теми.
Първата касаеше причините за кризата и връзката й с образованието, както и основния фактор - липсата на контрол върху разходите от страна на Европейската комисия. В резултат на това няколко страни са изправени пред фалит. Красноречив пример днес е Гърция. Изключително важно към настоящия момент е да се възстанови доверието в идеята за излизане от кризата – „Само затягане на коланите не е добър вариант, нужни са и инвестиции.” Във връзка с младите хора и тяхното образование се провежда инициативата „Първа работа”. Идеята е да се създадат около 25 хиляди работни места и в последствие това да се превърне в постоянна работа за тях. Нужно е качествено образование, което да ни прави конкурентноспособни. Важно е да се съобразяваме и с търсенето на пазара на труда.
Втората тема обхвана многогодишна финансова рамка до 2020 г. – във връзка с идеята за насърчаване на икономическия разтеж и конкурентоспособност на страните - членки на ЕС, както и целите пред тях - заетост за 75% от населението на възраст 20-64 години, инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в размер на 3% от БВП на ЕС, постигане на целите на Европа 2020, дял на преждевременно напусналите училище да е под 10%, дял на младото поколение със завършено висше образование от най-малко 40%, намаление на броя на застрашените от бедност с 20 млн. души и т.н.
Постигането на посочените цели е свързано с много усилия от страна на регионите. Работата на местните власти е важна. Необходимо е реализирането на проекти на местно ниво, за да бъдат усвоени максимален размер финансови средства.
Втората част на срещата премина интерактивно с много поставени въпроси от учениците. Децата се вълнуваха как ще се балансира развитието на регионите, така че един регион да не изостане в развитието си спрямо други? Може ли в близко бъдеще Великобритания да приеме еврото? Прави ли Европа ляв политически завой, имайки предвид изборът на Франция за президент и възможността левите да спечелят изборите в Гърция? Какво мисли Европа за това, че Гърция спира отчасти нейното развитие?
Д-р Ковачев разясни, че всеки регион преценява приоритетите си в зависимост от нуждите на гражданите. Зададени са единствено финансови рамки. Как точно ще се разходят средствата зависи от местните власти. Изрази мнение, че англичаните блокират всякакви общностни политики. В същото време това се отразява на желанието на другите европейски общности да вървят напред. Една част от великобританците не искат някой друг да участва във вземането на политически решения вместо тях.
Визирайки изборите в Гърция и Франция, евродепутатът обобщи, че никой не е абониран за мандатността на изборите. И все пак европейските държавите са с развити демокрации.
Темата за Гърция приключи с извода, че Европа трябва да солидарна към ситуацията там, защото от една страна и тя е виновна за създалата се ситуация, заради даваните банкови кредити на държавата и занижения контрол.