
Парламентът изразява своята загриженост относно "бавния напредък" на Турция по отношение на реформите и правата на човека в годишния си доклад за напредъка на страната през 2010 г. Депутатите изтъкват необходимостта от "цялостна конституционна реформа" и критикуват нарастващата цензура и автоцензура сред турските медии, както и липсата на достатъчна защита за религиозните малцинства и правата на жените.
Липсата на напредък в отношенията между кипърската и турската страна, отсъствието на диалог между турските политически партии и подкопаването на свободата на пресата и на други основни права в Турция са сред основните фактори, които забавят напредъка на страната в преговорите с ЕС, обобщи в пленарната зала докладчикът Ria Oomen-Ruijten (EНП, Нидерландия).
Европейските депутати приветстват приемането на промени в конституцията, но същевременно подчертават "острата нужда от цялостна конституционна реформа", която да превърне Турция в истинска плуралистична демокрация. Те приветстват предстоящото финализиране на преговорите за споразумение за реадмисия между ЕС и Турция, което да урегулира проблема с имиграцията. Същевременно членовете на ЕП искат след влизането в сила на споразумението, Комисията да започне диалог в областта на визите "с особено внимание към условията за влизане на предприемачи и студенти" в ЕС, който да бъде последван в дългосрочен план от споразумение за либерализиране на визовия режим.
Сред останалите предизвикателства пред страната, депутатите изброяват обезпокоителното влошаване на свободата на пресата, включително някои актове на цензура и нарастващата автоцензура сред турските медии, включително и по интернет; положението на жените и увеличаването на броя на т.нар. убийствата на честта, домашното насилие и принудителните бракове.
В резолюцията се отбелязва също така и липсата на достатъчна защита за религиозните малцинства, и по-специално за възможността на тези общности да притежават недвижима собственост, да откриват храмове или да обучават духовенство.
Формулировките и изискванията към Турция в доклада бяха изготвени в резултат на сложни преговори между политическите групи в ЕП. По време на изготвянето на текста на доклада в парламентарната комисия по външни работи, ЕНП се съгласи да оттегли своя текст, който призоваваше европейските институции да "проучат възможността" за установяване на "привилегировано партньорство" с Турция, като алтернатива на пълноправното членство
В отговор, парламентарната комисия не използва в доклада фразата за "общата цел за пълноправно членство" на Турция, както настояваха социалистите. В крайна сметка текстът използва същата формулировка, както и миналата година - че започването на преговорите с Турция през 2005 г. е "началото на дългосрочен и отворен процес".
Допълнителна информация:
Приетият текст ще бъде публикуван на този адрес (изберете дата 9 март)
Тук можете да наблюдавате запис на дебата по въпроса (изберете дата 8 март)