Как евродепутати от България и Румъния коментират дебата относно свободното движение на работници
Frankfurter Rundschau 16.01.2014
Брюксел. Когато попитате румънския евродепутат Мариан Маринеску по темата „свободно движение на работници“, силата на гласа му веднага се повишава. „Изобщо не разбирам степента и остротата на дебата!“, заяви Маринеску пред ФР и добави. „Страни като Германия, Великобритания или Холандия имат нужда от работна ръка от Румъния и България. Рано или късно те ще проумеят това.“
Засега обаче те не го проумяват. И затова се чуват цветущи обидни думи по адрес на българите и румънците. Думата 'социален туризъм' бе избрана за 'не-дума' на годината в Германия. Недоволството обаче идва от друго. В сряда председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо се намеси в дебата. Комисията ще защитава правото на живот и работа в други държави-членки от „популистката реторика“, каза Барозо в Европейския парламент. Той говори за свободното движение като за „неизменен съставен елемент от правото на европейските граждани“ и „историческо постижение“.
Маринеску проследил дебата внимателно. Твърде много неща не са наред в този спор. Във Великобритания служители на Вътрешното министерство отказаха да подпишат доклад относно предполагаема злоупотреба със социални помощи от страна на източноевропейски граждани. Заявено бе, че докладът е базиран повече на предположения, отколкото на факти. За съжаление на Камерън, докладът е отложен за след изборите за Европейски парламент.
В Италия католическата фондация "Каритас" се опитва да обобщи фактите. Около 3,5 млн. румънци работят в чужбина, една трета от тях в Италия. През 2008 г. работниците са заплатили около 1,7 милиарда евро на италианските здравни каси и 1 милиард евро за данъци. „Този принос на мигрантите не бива да бъде подценяван“ според г-н Маринеску. „По никакъв начин не искам да отричам, че има злоупотреба със социални помощи“, заяви евродепутатът. „Страните-приемници трябва да се заемат с този проблем“.
На същото мнение е и българският му колега Андрей Ковачев. „Страните-приемници и общините трябва да покажат, че злоупотребите имат своите последствия“, каза Ковачев пред ФР. „Ние предложихме помощта си на съответните органи“. Ковачев е сдържан. Той усеща, че дебатът се пренася в предизборните кампании за Европейски парламент. „Движението на работници в Европа е икономическа реалност. Трябва да я приемем.“ Ковачев посочва конретни цифри: годишният принос на работниците от източна Европа към БВП на Великобритания възлиза на 1,2 %. Обаче цифрите не могат да преборят създалите се нагласи: „90% от българските работници в Европа са висшисти, например лекари и инженери. В действителност ние губим нашите специалисти“, заяви той.
Тонът на Ковачев е премерен. Той говори за неща, които често са премълчавани в дебата. „Има проблеми в градове като Дуисбург, Берлин и Манхайм. Има също така голяма миграция на ромите.Точно тук е нужна помощта на ЕС.“ Досега обаче приложението на стратегията на ЕС за ромите не е особено успешна. „За съжаление изпълнението, според нас, както и преди е минимално“, каза пред ФР Хелмут Хойс от Централния съвет на синтите и ромите. Когато нямаш дом, няма как и свободното движение да е лесно.
Това смятат също Ковачев и Маринеску. И двамата са част от партията на християндемократите в Брюксел. Какво казвате на колегите от Вашето политическо семейство в оговор на изказвания като „Който мами, бива изритан“? Маринеску е „обсъждал въпроса с колегите си". Ковачев се връща към старата формула: „Проевевропейските сили нямат право да оставят Европа на популистите.“
Когато и самите християндемократи постигнат това, дебатът относно свободното движение на хора също би постигнал голям напредък.