
През месец септември 2016 година евродепутатът Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП отправи въпрос с искане за писмен отговор до Европейската Комисията относно мерките за намаляване на времето, което европейските граждани прекарват пред електронна техника като телефони, лаптопи, таблети.
Известна е тенденцията да се прекарват все повече часове пред компютри, телефони, таблети и друга електронна техника. Съответно все повече се увеличават и часовете, които европейските граждани, и предимно младежите, прекарват в интернет пространството.
Работи ли Комисията по въпроса за намаляване на времето, което европейските граждани прекарват пред електронна техника като телефони, лаптопи, таблети, и на часовете на ден, които те прекарват в интернет пространството?
Прави ли Комисията проучване сред младежите и техните родители за това до каква степен осъзнават проблема и дали самите те биха искали да се справят с това пристрастяване?
В отговор европейския комисар Витянис Андрюкайтис по здравеопазване и безопасност на храните посочи:
„ Тъй като младите хора и децата са сред най-активните потребители на интернет и мобилни технологии в Европа, през 2012 г. Комисията създаде Eвропейска стратегия за по-добър интернет за децата с цел младите хора да придобият свързаните с цифровата среда умения и средства, от които се нуждаят, за да ползват интернет безопасно. Комисията също така насърчава създаването на рамка за компетентност в областта на цифровите технологии за всички граждани, описваща познанията, уменията и нагласите, необходими, за да могат гражданите да живеят и работят в общество, в което цифровите технологии имат все по-голямо значение . През 2014 г. Комисията изготви препоръка за справяне с проблема с организираните онлайн хазартни игри .
Заключенията от проучванията показват, че около 1 % от анкетираните деца проявяват признаци на прекалена употреба на интернет и че най-уязвими във връзка с прекомерното използване на интернет са по-големите деца, които имат емоционални проблеми и засилена тенденция към търсене на нови и интензивни усещания. Заключенията също така предполагат, че в сравнение с възрастните при децата има по-голяма вероятност за развиване на прекомерна зависимост от смартфоните . Проучванията препоръчват родителите активно да участват в онлайн дейностите на детето си чрез подкрепа и обсъждане.
В допълнение, в съответствие с Резолюцията на Съвета от 2009 г. относно обновена рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта , Комисията продължава да се стреми да насърчава безопасното използване на новите медии сред младите хора, като в същото време признава ползите и новите възможности, които новите медии могат да предложат .
Накрая, подготвителното действие „Adocare“ (2013—2015 г.) за младите хора обърна внимание по-специално на проблемите на младите хора с новите технологии в рамките на грижите за психичното здраве.“