
През месец март 2017 година евродепутатът Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП отправи въпрос с искане за писмен отговор до Европейската Комисията относно премахването на цифровото разделение и насърчаване на цифровото приобщаване и цифровата грамотност.
Важно е да се отбележи, че все повече граждани използват инструментите на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) с цел да получават все по-широк спектър от информация, да обменят гледни точки или да бъдат чути. По този начин те се включват и участват в политическия живот и във взимането на решения на местно и национално равнище, а също и на равнището на ЕС. От ключово значение е да се повиши цифровото приобщаване и цифровата грамотност, като по този начин бъде премахнато съществуващото цифрово разделение, което е основна пречка за упражняването на активно гражданство. В много държави от ЕС все още съществуват области, които нямат достъп до интернет, и във всички общества има огромни сектори от населението, които не притежават технически умения за използването на интернет (цифрово неграмотните). За да се гарантира ролята на интернет като валиден и действащ демократичен инструмент, е абсолютно необходимо да се премахне това цифрово разделение и да се осигури на гражданите подходяща медийна грамотност и умения в областта на цифровите технологии.
1. Какви конкретни действия е предприела Комисията, за да насърчи премахването на съществуващото цифрово разделение в държавите членки?
2. Какви действия смята да предприеме Комисията в бъдеще, за да насърчи цифровото приобщаване и цифровата грамотност?
В отговор заместник-председателят на Европейската Комисията, отговарящ за цифровия единен пазар Андрус Ансип посочи:
"Разработването на мрежи с голям капацитет и други мерки за електронно приобщаване с цел преодоляване на цифровото разделение за основна цел на политиката на ЕС. За периода 2014—2020 г. е планирано финансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони в размер на около 6 млрд. евро за внедряването на високоскоростен широколентов достъп, особено в селските и периферните райони. Около 5 млрд. евро от ЕФРР са отделени в подкрепа на електронното приобщаване, електронното обучение, цифровата грамотност, електронното здравеопазване и цифровизацията на малките и средните предприятия. Посредством задължението тези инвестиции да бъдат вложени в планове за мрежи от следващо поколение и стратегии за цифров растеж, те ще бъдат насочени към осигуряването на тяхната финансова и техническа достъпност за уязвимите групи. Европейският фонд за стратегически инвестиции предоставя 1 млрд. евро на проекти за високоскоростен широколентов достъп. Фондът за широколентова връзка в Европа също ще подпомогне проекти за широколентов достъп с по-малък мащаб и по-високи рискове в цяла Европа.
Макар че това е предимно от компетентността на държавите членки, Комисията е решена да се занимае с недостига на цифрови умения, като го превърне в хоризонтална тема на ключовите действия в рамките на Новата програма за умения. Коалицията за умения и работни места в областта на цифровите технологии, например, обединява заинтересовани страни с цел увеличаване на уменията в областта на цифровите технологии и е насочена към гражданите, лицата в системата на образованието и обучението, работната сила като цяло и специалистите в областта на ИКТ. Тя призовава държавите от ЕС да разработят национални стратегии за цифровите умения и планира да отправи покани там, където липсват ангажименти, например за подкрепа на жените в сектора на ИКТ.
Ключовото действие за пътищата за повишаване на квалификацията има за цел да подобри нивото на основните умения, включително цифровите такива.
Европейският социален фонд помага на милиони европейски граждани да усъвършенстват уменията си, включително и в областта на цифровите технологии.
Комисията също така подпомага държавите членки да подобрят образователните си системи чрез стратегическата рамка „Образование и обучение 2020“. Това включва специална работна група, мониторинг, разработване на политиката, събиране на данни и практически инструменти за цифровите умения на всички равнища на обучение, включително за учители, както и отворени цифрови образователни ресурси и софтуер.
Комисията подкрепя Европейската седмица на програмирането, която е движение на равнище граждани, имащо за цел да събуди интереса на повече хора към програмирането. През 2016 г. са участвали 970 000 души."