През месец март 2017 година евродепутатът Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП отправи въпрос с искане за писмен отговор до Европейската Комисията относно равното заплащане на труда и пенсиите на мъжете и жените в ЕС.
В доклада на Ернест Уртасун от 23 февруари 2017 г. относно равенството между жените и мъжете в ЕС през 2014 – 2015 г. е посочено, че то е основно право, залегнало в Договора за Европейския съюз и Хартата. Въпреки отчетения в доклада напредък, Европейският парламент изразява съжаление относно продължаващата разлика в заплащането и пенсиите между жените и мъжете. Осъжда се фактът, че в повече от половината държави членки се е увеличила разликата в пенсиите между половете.
Предвижда ли Комисията създаването на европейска рамка и механизъм за регулиране на заплащането на труда на мъжете и жените, както и намаляване на разликата в размера на пенсиите между двата пола?
Съществуват ли нормативни инструменти в системата на ЕС, които биха могли да стимулират държавите членки и социалните партньори, за да постигнат напредък, чрез спешни действия?
В отговор европейският комисар, отговарящ за правосъдие, потребители и равнопоставеност между половете, Вера Йоурова посочи:
С преработената Директива относно равенството между мъжете и жените в областта на заетостта и професиите (2006/54/ЕО) се забранява пряката и непряката дискриминация въз основа на пола. При все това, ефективното приложение на съществуващата правна рамка продължава да бъде предизвикателство за всички държави членки. Комисията непрекъснато следи дали правото на ЕС относно равнопоставено третиране се прилага правилно и подкрепя държавите членки и други заинтересовани страни при правилно прилагане на съществуващите правила. Тя също така насърчава равенството между половете в заплащането в рамките на европейския семестър, при програмите за взаимно учене и чрез възможностите за финансиране. С програмата „Права, равенство и гражданство“ се подкрепят местни граждански проекти, ръководени от държавите членки, социалните партньори или гражданското общество и насочени към справяне с първопричините за разликата в заплащането на жените и мъжете, преодоляването на стереотипите и разчупването на т.нар. „стъклен таван“. През идните месеци Комисията ще се консултира и с Консултативния комитет за равните възможности на жените и мъжете относно възможни действия за справяне с разликата в заплащането на жените и мъжете на равнището на ЕС.
В предложението на Комисията за европейски стълб на социалните права в принципа за доходите и пенсиите за старост се подчертава, че „жените и мъжете следва да имат равни възможности за придобиване на пенсионни права.“. Комисията също така подкрепя държавите членки за справянето с неравнопоставеността на половете по отношение на пенсиите чрез взаимно обучение и допълнителни анализи, включително в контекста на подготовката на доклада за адекватността на пенсиите от 2018 г.