
През месец март 2017 година евродепутатът Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП отправи въпрос с искане за писмен отговор до Европейската Комисията относно трансграничните аспекти на осиновяванията на деца.
В областта на осиновяването винаги е от съществено значение всяко решение да бъде вземано в съответствие с принципа за висшия интерес на детето. Не бива да се допуска дискриминация при спазване на основните права на детето. Важно е да се подчертае, че целта на осиновяването не е да се даде право на възрастните да имат дете, а да се предостави на детето стабилна, любяща и грижовна среда, в която да расте и да се развива хармонично.
Във връзка с трансграничните аспекти на осиновяванията, как Комисията смята да гарантира защитата на висшия интерес на детето и как Комисията би могла да насърчи по-добро сътрудничество между държавите членки в тази област?
Как Комисията следи дали в държавите членки е гарантирано спазването на правото на децата свободно да изразяват своите възгледи и те да бъдат взимани предвид според тяхната възраст и зрелост, както се предвижда в член 24 от Хартата на основните права?
В отговор европейският комисар, отговарящ за правосъдие, потребители и равнопоставеност между половете, Вера Йоурова посочи:
Материалноправните разпоредби в областта на осиновяването попадат в сферата на компетентност на държавите членки и отразяват техните собствени ценности и традиции.
Въпросът с международното осиновяване е уреден от международни конвенции като Хагската конвенция от 29 май 1993 г. за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване. Към днешна дата към Конвенцията са се присъединили 98 държави, в това число всички държави — членки на Европейския съюз. Конвенцията, която действа чрез система от национални централни органи, допълва Конвенцията на ООН за правата на детето (член 21) и има за цел да гарантира, че международното осиновяване се извършва във висшия интерес на детето и при спазване на неговите основни права.
Съюзът не е страна по Хагската конвенция от 1993 г. за международното осиновяване, тъй като не е разрешено присъединяването на международни организации. Въпреки това Комисията подкрепя присъединяването на трети държави към Хагската конвенция от 1993 г. за международното осиновяване и наблюдава съответните заседания на договарящите се страни, чиято цел е да се подобри функционирането на Конвенцията и да се обменят най-добри практики.