
Андрей Ковачев, евродепутат от ГЕРБ и Европейската народна партия /ЕНП/ в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“.
Водещ: Предстои ли разрив в отношенията между Анкара и Брюксел? Затвори ли Турция окончателно вратата към Европа? Продължаваме с коментарите след референдума в югоизточната ни съседка. Андрей Ковачев, евродепутат от ГЕРБ и Европейската народна партия /ЕНП/ е следващият ни събеседник. Господин Ковачев, нека да започнем от споразумението за мигрантите, което и преди не вървеше гладко. Можем ли сега да очакваме от Турция да го спазва или да се готвим за вълна от бежанци, която ще залее Европа и България като страна на първа линия?
Андрей Ковачев: Каквото и да се случва, ние с Турция сме съседи. Няма как след референдума или след някакво събитие да не сме вече съседи. С всеки съсед бихме искали да имаме добри отношения. Турция има и договор за митнически съюз с Европейския съюз /ЕС/ още от 90-те години. Има асоциирано членство с ЕС. Водиха се и се водят все още преговори за приемане в ЕС. Имаме споразумение за миграцията или за ограничаване на миграцията и за помощ между службите на двете страни – на ЕС и на Турция. Така че всичко това не може да бъде зачеркнато с този референдум. И аз се надявам, че отговорното отношение ще остане от страна на Турция. Разбира се виждаме, че Ердоган иска Европа да бъде активната страна и Европа да прекрати преговорите, формално да ги прекрати, за да може да ни посочи с пръст и да каже – „ето, Европа не ни иска“ и пред собствените си избиратели да покаже отново Европа в негативна светлина. Затова и толкова дълго време говори, че трябва да се направи нов референдум за това Турция да продължи ли по европейския път, да се стреми ли към европейско членство, но в очакване, че ЕС ще направи първата крачка по прекратяване на тези преговори. Те не го правят, както виждаме. За мен е важно, отново казвам, да имаме добри, добросъседски отношения. Ние сме съседи с Република Турция, особено що се отнася за България и сме взаимно зависими по отношение на ограничаване на миграцията, но Турция е зависима от ЕС и това не трябва да се забравя, по отношение на икономиката. Над 40% от износа на Турция е към ЕС. Една голяма част от инвестициите в Република Турция са европейски инвестиции. Те не могат да бъдат толкова лесно заменени с инвестиции от Русия или от Саудитска Арабия, или от където и да било другаде. Така че турската икономика зависи в доста голяма степен от европейската икономика, от връзките с ЕС, от митническия съюз с Европа. И въпреки реториката на господин Ердоган, няма как толкова лесно това да бъде зачеркнато.
Водещ: На този фон, на фона на това което се случва и ще се случва, според анализаторите в Турция, можем ли да говорим изобщо за присъединяване към Евросъюза? Да разбираме ли, че не бива Брюксел да е първият, който ще каже „не“ и ще прекрати тези преговори? Оттук нататък чакаме Турция сама да се откаже?
Андрей Ковачев: Абсолютно е нереалистично и няма такава възможност в момента Турция да стане част от ЕС, не само в момента, но и в обозримо бъдеще. Така че трябва да има яснота по този въпрос. Да, за нас би било добре Турция да остане в европейския коловоз, Турция да спазва тези правила, които са валидни и в ЕС по отношение на демокрацията, на върховенството на закона, свободата на словото, човешките права, включително и това да няма смъртно наказание. Това е и в наш интерес тя да спазва своите международни ангажименти, но за пълноправно членство в ЕС не може и дума да става. Ние трябва да бъдем честни с Турция. Въпросът е по отношение на това кой да направи първата стъпка – дали ЕС да прекрати официално преговорите, които се водят или да изчакаме Турция да направи тази крачка. Това е свързано и с общественото мнение, доколко господин Ердоган би използвал това, за да увеличи антиевропейските настроения в самата Турция, да каже – „ето, вижте, не че ние прекратихме, но те и без това не ни искат, така че е правилен моят път“, ако мога съвсем грубо да го кажа.
Водещ: И въпреки всичко това отново продължава да се коментират в Турция искания като отпадане на визите за турски граждани за ЕС. Това всъщност възможно ли е в рамките на всичко, което се случва, ако членство на този етап не е възможно?
Андрей Ковачев: Формално няма връзка между членство в ЕС и визите. Има много страни по света, които са с безвизов режим с ЕС, а не са членове на ЕС, разбира се. За да стане това факт, трябва да се изпълнят всички условия, които ЕС са поставили на всички страни, които искат безвизов режим със страните от съюза. Турция все още не изпълнява тези условия. Разбира се и функционирането на демократичните правила е част от тези условия. Когато няма върховенство на закона или когато са отслабени правата на гражданите, това при всички положения е спънка в желанието на Турция за безвизово пътуване.
Водещ: Оттук нататък какви трябва да бъдат ролята и действията на европейската дипломация? В навечерието на този референдум бяха доста обтегнати отношенията между Анкара и Брюксел. Като цяло в редица европейски страни също имаше конфликти с Турция. Оттук нататък как трябва да се процедира?
Андрей Ковачев: Аз с разочарование слушах изказването на господин Ердоган, че не го интересува какво казват наблюдателите, особено тези, които са от Съвета на Европа или от Организацията за сътрудничество и сигурност в Европа, които не дават положителна оценка за организацията и за провеждането на референдума, които са под европейските стандарти. Ще кажа отново това, с което започнах – Турция е наш съсед. В самата Турция, сигурен съм, че управляващите там също разбират, че без ЕС или само в конфронтация с ЕС няма как да има и просперитет, икономически просперитет в самата Турция. Ние трябва да продължим една прагматична политика за сътрудничество с турските власти на всички нива както с правителство, така и със службите по отношение на миграцията. Тук е много важно, затова и два пъти го споменавам, работата между европейските служби и турските служби по ограничаване на миграционния поток, на тези банди които се занимават с трафик на хора. Ние трябва да си сътрудничим с турската страна по този въпрос. А по отношение на икономиката има много аспекти, както и в борбата с тероризма, трябва задължително да продължим сътрудничеството с Република Турция.
Водещ: Готова ли е Европа за евентуална криза в съседна Турция? Анализатори вече отбелязаха, че в тази ситуация може да се стигне включително и до гражданска война. Каква трябва да е реакцията на Европа в този случай?
Андрей Ковачев: Няма никакво съмнение, че този референдум разделя много сериозно турското общество. Виждаме го и в големи градове, където по-образованите хора казаха абсолютно ясно „не“ на новата система за президентска република. Това разделяне на турското общество огромната част от ЕС, както моите колеги също в Европейския парламент, осъзнаваме какво може да означава. То може да доведе включително до и разрастване на дейността на организации, които са свързани с кюрдите и които са искали или виждат в тази нова президентска система още по-голяма заплаха за правата на малцинствата в Турция.
Водещ: Наистина сериозни са опасенията. Още повече на фона на това, че България също може би ще попадне в полезрението на турския държавен глава, това пък други експерти казват. Как трябва да се държи страната ни – да разчита на подкрепата на ЕС или да заеме сама твърда позиция?
Андрей Ковачев: Трябва да сме изключително твърди и сме твърди по този въпрос. Никаква намеса не може да бъде толерирана на Република Турция във вътрешните работи на България, както и на ЕС като цяло. Тук не може да има никакво съмнение, че България заедно с всички други страни от ЕС трябва да дадат ясен сигнал към Република Турция, към президента на Република Турция, към правителството, както и към службите на Република Турция. Защото има и такива служби, които се занимават с това да се опитват да се намесват във вътрешните работи на други страни, че това няма да бъде по никакъв начин толерирано.