
07 септември 2010 / 10:10 | Мнение | радио "Фокус"
Андрей Ковачев, председател на българската делегация в групата на Европейската народна партия пред Радио „Фокус"
Водещ: Сега Андрей Ковачев, председател на българската делегация в групата на Европейската народна партия (ЕНП). Добро утро, г-н Ковачев.
Андрей Ковачев: Добро утро на вас и на слушателите на радио „Фокус".
Водещ: Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу ще изнесе встъпителна реч след около два часа, вие ще присъствате ли?
Андрей Ковачев: Да, ще присъствам.
Водещ: Тоест няма да отнесете глоба около сто евро, както се пишеше вчера по международните агенции. Каква е атмосферата в Европейския парламент (ЕП) преди началото на новото пленарна сесия?
Андрей Ковачев: Наистина това допринесе малко объркване с тези новини, които излязоха, че по някакъв начин евродепутатите, ако не присъстват, ще бъдат глобени. Аз мисля, че това няма да се случи, защото точен обратен сигнал ще изпрати до гражданите, ако излезе, че евродепутатите само чрез глоби отиват на работа. Мисля, че това не е стимулиращо европейската идея и точно обратното, а и това, което г-н Барозу представи пред обществеността. Сега идвам наистина на голямата тема - какво представлява Европа и как гражданите на Европа виждат европейската интеграция и бъдещето на Европа, на европейския проект. Вече няколко поколения, които в Европа растат в мир, не познават войната, и не би трябвало по никакъв начин европейските политици да допринесат тези поколения да се откажат от европейския проект или да кажат - той е много скъп, няма нужда от него, може би можем и самостоятелно да се развиваме по-нататък. Напротив, Европа е моторът, който допринася за добрия растеж, за гарантиране на свободата и солидарността на нашия континент. Особено за младите хора, аз мисля, че Европа е един притегателен проект.
Водещ: След речта на Барозу ще бъдат организирани и парламентарни дебати. Има ли тема, която планирате да повдигнете за дебат?
Андрей Ковачев: Вижте, ние от ЕНП сме една много проевропейска партия и затова, това, което ние искаме да повдигнем, е разбира се, какво отсега нататък, каква Европа, каква е нашата визия за Европа до 2020 година. Това включва излизане от кризата, доизграждане на единния пазар, особено в енергийния и в транспортния сектор, недопускането на дефицити в страните-членки, финансови и бюджетни дефицити, как ще изглежда едно бъдещо икономическо правителство или икономическо управление. Това означава още по-силна интеграция на икономиките и на финансовия сектор в Европа, като Европа, когато има обща, единна валута, трябва да има някакъв механизъм, който да контролира, че критериите за стабилността на тази валута биват изпълнявани от страните-членки, за да не се случват нещата, които се случиха в Гърция или в някои други южни страни-членки на ЕС.
Водещ: Екстрадирането на ромите и премахването на ограниченията за български и румънски работници в страните-членки на ЕС, това са две теми, които ще бъдат коментирани след речта. Каква е вашата позиция?
Андрей Ковачев: Не само ще бъдат коментирани след речта, а ще има едно специално заседание днес следобед на ЕП точно по тази тема - за ситуацията на ромите в Европа. Като аз също ще взема думата. И моето мнение е, че това не е ограничен дебат само за ситуацията, която е била възникнала във Франция или в Италия преди това. Ние имаме един общоевропейски проблем. На нашия континент живеят над 11 милиона роми от това малцинство. Така че ние трябва да положим усилия и от двете страни - и от страна на мнозинството, и от страна на малцинството за интеграцията на тези хора, а това включва, разбира се, образованието, казвам го като пример. Не е въпрос на избор на родителите дали да изпращат децата си на училище или да не ги изпращат. Това е абсолютно задължително и държавата трябва да гарантира това обучение на децата, независимо дали са от мнозинството или от малцинството. Между другото, тази дума не е най-подходящата, защото всеки един от нас по някакъв начин принадлежи към някакво малцинство в зависимост от неговите предпочитания, в зависимост от неговия цвят на косата, на кожата и т.н., да не влизаме в тази много голяма и тежка тематика, разбира се, за различните малцинства в Европа и имигрантите. Искам да кажа, че не е само ромският въпрос в Европа проблематичен, а има много различни други видове малцинства, и религиозни малцинства, които трябва да бъдат интегрирани, и трябва да има желание и двете страни, и те, и малцинството да се интегрира, и разбира се, мнозинството. Но аз ще кажа, че съм срещал това - някои политици в Европа да използват това за политически или за партийни цели, защото не им харесва едно или друго правителство и тази тема точно не пасва, не става за партийна пропаганда. В тази тема не трябва да се разделяме по партиен признак, а да се обединим и да намерим възможно най-балансирания отговор на това огромно предизвикателство - как да подпомогнем тази интеграция на малцинствата, в случая на ромите. И в никакъв случай не може да се свързва това, тази ситуация с приемането на България и Румъния в Шенген, разбира се.
Водещ: А по отношение на премахване на ограниченията за български работници в страните от ЕС?
Андрей Ковачев: Знаете, че в голяма част от страните в ЕС вече бяха премахнати, но това е национален въпрос на всяка страна-членка. Правителството на всяка една страна-членка взима съответно решение и решава дали да освободи пазара си за български и румънски работници. Някои от страните-членки, като например големите страни, Германия, не желаят все още да го направят това нещо и използват докрай възможностите на договора, който беше подписан между България и ЕС, предприсъединителният договор на България, така че тези ограничения, които са до седем години, могат да останат до края на този период. Пак казвам, това не е европейски въпрос. Ние в ЕП поставяме постоянно този въпрос и призоваваме нашите колеги от съответните страни-членки, които все още не са премахнали тези ограничения, да мотивират тяхното правителство да ги махне, но знаете, че също така важи националната политика, политиката на националните правителства на тези страни-членки. Те смятат, давам пример с Германия, в момента пазарът на труда в Германия не е достатъчно силен да поеме още допълнителни тежести и по някакъв начин това може да бъде минус или негатив за германското правителство. Казвам като пример само Германия. Това не означава, че ние не продължаваме да оказваме натиск върху нашите колеги от Германия.
Водещ: Ясно. И последно, за финал на този разговор, един по-общ въпрос. След няколко положителни оценки за страната ни в последно време, как Страсбург гледа на България сега?
Андрей Ковачев: Аз мога да кажа, че една година след началото на този ЕП и разбира се, в България на новото българско правителство отношението към България е изключително позитивно, разбира се, с цялата отговорност казвам това нещо, защото знам какво намерихме като авторитет преди точно една година. Авторитет и доверие се възстановяват много бавно, но много бързо, буквално за един ден може да бъде сринат авторитетът на някое правителство, ако бъде, разбира се, по някакъв начин уличено или хванато в шмекеруване.
Водещ: Да. Благодаря ви.
Андрей Ковачев: Така че ние трябва да работим по-нататък за утвърждаването на нашия авторитет, не сме стигнали до там, докъдето искаме да стигнем, все още.
Водещ: Да. Благодаря ви, г-н Ковачев, за този разговор. Успешна работа ви желая. Успешно начало на сесията на ЕП и лек ден.
Андрей Ковачев: Благодаря ви и на вас всичко добро.
Водещ: Благодаря ви. Чухте Андрей Ковачев, член на ЕП.
Христина ТИШЕВА