
Водещ: Добър ден на евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев.
Андрей Ковачев: Добър ден. Здравейте на вас и на слушателите на „Хоризонт".
Водещ: Каква ще е позицията, която ще защитите утре?
Андрей Ковачев: Вижте, т.нар. ромски проблем трябва да стане и европейски проблем. Европа наистина трябва да види, че в Европа живеят 11 милиона роми и тези роми трябва да бъдат интегрирани, а не да се сочи с пръст една или друга държава, която не си била свършила работата или си е свършила работата, или пък обратното, да се сочи някоя държава, която била нарушавала правата на ромите или на което и да било друго малцинство. Затова за мен дебатът утре не е да обвиним която и да е държава, Франция, която някои смятат, че е нарушила правата на едно малцинство или пък България и Румъния да бъдат сочени като държави, които по някакъв начин не са интегрирали това малцинство. Моята теза е, че европейският проблем с ромите трябва да бъде наистина сложен в дневния ред на Европа и да има една стратегия за интеграцията на това малцинство, както и на всички други малцинства. Не трябва да се прави нещо съвсем особено от това малцинство, има и имиграция в Европа, има и други малцинства, има хора със здравословни проблеми, с увреждания, има хора с различна сексуална ориентация, ако искате, така че не може едно малцинство да бъде по някакъв начин привилегировано или не. Има права и задължения на гражданите.
Водещ: Не е ли твърде късно обаче да се сетите това, имайки предвид, че това е проблем от много време, просто сега очевидно изпъкна?
Андрей Ковачев: Недейте, нека да не бъдем лицемери - какво значи проблем от много време? На нашия континент ромите наистина са от стотици години, така че не можем да казваме, че е много късно или много рано. Трябва да се започне отнякъде, да има систематична програма за интегриране на тези хора и това е много ясно - образование, образование и пак образование. Трябва децата на хората от това малцинство да ходят на училище и това е задължително. Това не е избор на родителите, а това е задължение те да бъдат образовани поне до основното образование в училищата. Здравеопазването, разбира се, достъп до здравеопазването, хигиенните условия и задълженията, които произтичат от едно гражданство, било то национално българско или румънско, което и да било и разбира се, европейското гражданство, защото това не са само права, а и задължения.
Водещ: Дебатът в Европарламента какво би могъл да промени в един спешъл порядък?
Андрей Ковачев: Аз се надявам, че този дебат, вместо да бъде ограничен, както някои политически формации биха искали, да разчистват политически сметки с едно или друго правителство, което на тях не им харесва, примерно на Саркози правителството и да се ограничи само до това, да осъдим правителството на Саркози какво е направило или какво не е направило, а наистина да има дългосрочна програма, европейска програма за интегриране на това малцинство и от друга страна, пак казвам, да не се посочват страни като България или Румъния, че не били си свършили тяхната работа. Европейски отговор трябва да има.
Водещ: Благодаря ви. Евродепутатът Андрей Ковачев.