
Андрей Ковачев: За първи път България има шанс за един от най-важните постове в европейските институции
07.08.2014 10:13 / / Интервю
Андрей Ковачев, евродепутат от ГЕРБ, член на бюрото на Европейския парламент, в интервю за предаването „Това е България” на Радио „Фокус”
Водещ: Служебното правителство номинира Кристалина Георгиева за български еврокомисар. Премиерът проф. Георги Близнашки обяви, че амбицията на страната ни е тя да бъде Върховен представител по външна политика и сигурност и вицепрезидент на Комисията. Какви са шансовете за това ще попитаме евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев.
Андрей Ковачев Това е очаквано в Брюксел, разбира се, като номинация на г-жа Кристалина Георгиева и аз се радвам, че от София най-накрая дойде тази номинация, защото за пръв път България има шанс за един от най-важните постове в европейските институции, този на Върховния представител за външна политика и сигурност. Ще стане ясно чак вечерта на 30-ти август какво ще бъде решението на Съвета. До тогава ще има само предположения. Как лидерите ще решат да разделят постовете, кой ще бъде председател на Европейският съвет, а и, разбира се, много важно е, кой ще поеме важните финансови и икономически постове в следващата ЕК – предстои да научим. Особено важен е постът на валутният комисар или представителя на еврогрупата. От разпределението на тези постове зависи, дали нашата кандидатура -вече официално е за г-жа Кристалина Георгиева, която е изключително силна и тя е в краткия списък – ще намери място. Може би, според моите наблюдения, тя е човекът с най-големи шансове. За момента дали след това разпределяне на постовете наистина тя ще получи този пост, знаем и позицията на г-н Юнкер, която е в подкрепа на г-жа Георгиева.
Водещ: Коментира се, обаче, че предварителната договорка между политическите сили е, че постът на Върховен представител по външна политика и сигурността е за левицата.
Андрей Ковачев Няма никаква официална договорка, която да е сключена. Това са слухове, които се разпространяват и в Брюксел, и в страните членки. Моето мнение е, че вечерта на 30-ти август ще стане ясно, какво ще бъде решението на Съвета и до тогава са само предположения. Много е важно, кой ще бъде председател на Еврогрупата или отговарящ за валутната политика на ЕС. Дали той ще бъде от социалистите или от ЕНП. Разбира се, също така кой ще бъде председател на Европейският съвет. От това зависи към коя политическа формация ще принадлежи Върховният представител. За сега всичко е в сферата на догадките и на това, какво е било дискутирано, но не взето като окончателно решение.
Водещ: Основният конкурент на г-жа Георгиева се сочи външният министър на Италия – Федерка Магерини. Към нея, обаче, има доста резерви. Вие имате ли лични впечатления от г-жа Магерини?
Андрей Ковачев Не, нямам никакви впечатления от г-жа Магерини. Тя е само от няколко месеца на този пост в Рим и резервите, които има към нея, са тези, които се чуват и в Брюксел за това, че страните от източна Европа, особено балтийските републики и Полша имат сериозни резерви относно нейната политика или нейната ориентация по отношение на Русия.
Водещ: Какво трябва да направи българското правителство - служебното вече, за да лобира за позицията на г-жа Георгиева?
Андрей Ковачев Както всяко друго правителство в ЕС, трябва да провежда много разговори със шефовете на правителства от страните членки. Особено става дума за големите страни членки – Франция, Германия, Великобритания, Полша, Испания, Италия. Едно е в политическото семейство на ЕНП, но извън него са и социалистите, либералите, зелените… Както може би знаят вашите слушатели г-жа Георгиева има много сериозна подкрепа в ЕП. Не само от ЕНП, но и от всички други партии и групи в ЕП. Либерали, социалисти, европейските консерватори и зелените.
Водещ: Как гледате на позицията на скептиците, които казват, че България е прекалено малка страна в ЕС, за да получи такъв висок пост в ЕК?
Андрей Ковачев Люксембург е още по-малка страна в ЕС и Жан Клод Юнкер ще бъде следващият председател на ЕК. До сега беше два мандата г-н Барозу. Също от не кой знае колко голяма страна, като Португалия. Така че, това по никакъв начин не е определящо дали някоя личност, която се е доказала, която вдъхва доверие и има добра оценка по работата си, ще има шанса да получи съгласието на страните членки да заеме съответния висок пост.
Водещ: Да кажем още веднъж в края на нашия разговор, защо е важно за имиджа на България Кристалина Георгиева да заеме поста върховен представител по външна политика?
Андрей Ковачев Това ще е много положителен сигнал за България, за това, че българин е на тази позиция и нейната работа неминуемо и положително ще се свързва с България, както до сега в последните 5 години работата на г-жа Георгиева като комисар с ресор "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи" беше свързано с нашата страна. Това е положително за нас. Така че, тази номинация, това решение би било много положително за България.
Димитър Драганов