
"Предложението на председателството на Съвета на Европейския съюз за намаляване на сумите по финансовата рамка на ЕС е недалновидно и ще доведе до провал в изпълнението на целите на стратегия "Европа 2020", каквато бе съдбата на Лисабонската стратегия"
Българският евродепутат д-р Андрей Ковачев, който е докладчик по становището на Комисията по регионално развитие на Европейския парламент по Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз (ЕС) за периода 2014-2020 г., заяви, че предложението на кипърското председателство за съкращения в размера на рамката, предложен от Европейската комисия през миналата годна, не го изненадва.
"Под натиска на страните нетни платци в бюджета на ЕС председателството обяви намерението си за съкращения още преди няколко месеца. Евродепутатите отстояват предложението на Европейската комисия и това ясно бе посочено в решението на Европейския парламент от миналата седмица. В момента ЕС, в който вече членуват двадесет и седем страни, разполага с почти същия бюджет както в годините, когато страните-членки бяха само петнадесет", допълни Ковачев.
Фрапиращо е предложеното намаление на максималния праг на финансиране от еврофондовете в страни, които все още имат да наваксват, защото то ще доведе до намаление в полагащото им се еврофинансиране. В първоначалното си предложение от юни миналата година Европейската комисията бе предложила този праг да се равнява на 2,5 % от БВП на съответната страна, а сега кипърското председателство сваля този процент на 2,36 %, като оставя възможност и за допълнително намаление. Тази нова цифра означава, че страните с относително по-малки национални бюджети ще имат достъп до по-малък европейски финансов ресурс за развитие, като същевременно обаче в отговор на кризата тези страни са предприели и мерки за свиване на бюджетните си разходи и провеждат нелеки реформи.
"Спасяването на държави, изпаднали в затруднение, и бюджетът на ЕС са различни неща. Бюджетът трябва да остане инструмент на развитието, с който можем да постигаме растеж и работни места", каза Ковачев. Според него, всяка промяна в предложението на Комисията може да провокира сериозни проблеми в разпределението на средствата за Кохезионна политика, особено що се отнася до "новите" страни-членки.
"Това ще нанесе удар срещу страните, които са постигнали икономически успех, но все още са относително по-бедни, каквито са много от централно и източноевропейските страни. За тази група държави трябва да бъде намерен подход, който да отчита специфичните им нужди", категоричен бе Андрей Ковачев, който е и ръководител на българската делегация в Групата на Европейската народна партия в Европейския парламент (ГЕРБ).