
Братя Прошек не са известни в България само с производството на Прошеково пиво, но също така и с приноса си за изграждането на европейския вид на нашата столица. Братя Прошек са били предприемчиви хора. Те са били хора с желание да направят нещо хубаво, хора с мечти, хора, които са знаели, че с ежедневна и сериозна работа се стига до резултати. Вярвали са го и са го доказали. Дошли в България още преди освобождението, двамата братя Георги и Богдан Прошек, веднага след Освобождението остават на служба, единият Георги- като инженер в Дирекцията на държавните постройки, а Богдан започва работа в Столичната община. Фамилията Прошек е дълбоко свързана с България.
Георги Прошек помага активно на революционерите, на практика рискувайки живота си. Едно от отличителните му действия е демонтирането на 200 метра железопътен път край Одрин. По този начин се забавя близо 30 часа пристигането на турските части, които трябвало да подкрепят османците при Шипченския проход. За изключителната си жертвоготовност и принос за Освобождението на България, Георги Прошек получава високите отличия орден „ Св. Александър Невски “ I-ва степен и златна сабя, която лично ген. Михаил Скобелев му връчва от името на император Александър II. Георги Прошек е назначен в Градската техническа служба. На тази си длъжност той съставя първата частична кадастрална снимка на софийския център. Той участва в съставянето на улично-регулационния план на София, с което става част от хората, поставили основите на европейската столица. По идея на братя Прошек се построява и първият паметник след Освобождението на България – паметникът на Васил Левски.
Богдан Прошек идва в България след пристигането на брат си, през 1878 година – годината на Освобождението. Заедно с брат си Георги основава през 1879 първата печатница в град София. Това е и първата електрифицирана сграда в България със собствен генератор. Той е автор на първия градоустройствен план на столицата, известен като „Батенбергов“. Два от символите на столицата стават факт до голяма степен благодарение на братята Прошек. Става въпрос за Орлов и Лъвов мост. Георги Прошек и Богдан Прошек основават първата печатница в София (1879 г.), организират фабрично производство на тухли и порцелан, както и построяват първата пивоварна в София (1884 г.) само на стотина метра от Орлов мост. Варненското пристанище, дружество “Славянска беседа – 1880” и Българското инженерно-строително дружество също се свързват с техните имена. Подтикнати от любовта си към България, която те многократно заявяват, че е тяхна втора родина, те сменят родните си имена. Иржи Прошек се прекръщава на Георги, а Теодор на Богдан. Това тяхно действие еднозначно и окончателно ни показва, че животът им в страната ни далеч не е бил по професионални причини, а защото истински са я обикнали!