
"Вселенският Патриарх Вартоломей категорично опроверга твърденията, че е признал македонска нация или македонски език", това заяви българският евродепутат Андрей Ковачев по повод нашумялата международна филмова продукция "Кирил и Методий - славянски апостоли".
"Това е пореден глупав опит да се злоупотребява с историческата истина, който се провали", категоричен е Ковачев.
"Необоснованите интерпретации на Скопие имаха за цел за пореден път да използват един филмов проект за своите политически цели, като този път беше замесено и името на Негово Светейшество Вселенския Патриарх Вартоломей. Това не е европейски подход, а дори обидно за Църквата и вярващите ", отбеляза още българският евродепутат.
Андрей Ковачев, който е член на председателството на Европейския парламент, вече е отправил писмо към Патриарх Вартоломей и до чешкото филмово студио "Барандов".
Според българския евродепутат историческите манипулации и посягането на културното и историческото наследство на България и други държави няма как да доведат до нищо позитивно нито за гражданите на Република Македония, нито за подобряване на връзките с нейните съседи.
"Подобен подход към историята неизбежно води до обтягане на отношенията с всички, които медиите и властите в Скопие опитват да използват за совите цели. Гражданите на Република Македония ще имат само полза от завръщане към един обективен прочит на историята и отношения със съседите, стъпващи на истината за историческото минало", смята Ковачев.
"Благодаря за отличното сътрудничество на Българския Културен Клуб-Скопие с председател г-н Лазар Младенов, който и този път своевременно сигнализира за опитите за злоупотреба с филма за Кирил и Методий в Република Македония", допълва българския евродепутат.
Андрей Ковачев призовава политическия, академичния и медийния елит в Скопие за по-европейски поглед върху идентичността и за вслушване в препоръките на Европейския парламент, които нееднократно отбелязват необходимостта от обективен прочит на историята, скъсване с наследството на комунистическото минало, учебно съдържание без намеса на идеологии и политическа пропаганда, както и съвместно честване на общата история.